14 marca 2017 r. w Społecznej po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby π (Pi). Jest to matematyczne święto poświęcone stałej związanej z kołem i okręgiem. Uczniowie klas drugich i trzeciej gimnazjum pod opieką p. Moniki Goldy przez ponad dwa tygodnie intensywnie pracowali, by zapewnić młodszym kolegom moc atrakcji. Między innymi przygotowali rewelacyjne π-plakaty, którymi udekorowali całą aulę i stworzyli fantastyczną konstrukcję przestrzenną – fraktal – piramidę Sierpińskiego (na cześć twórcy – polskiego matematyka - który urodził się dokładnie 14 marca).
Rozpoczęcie nastąpiło punktualnie o 11:40. Podczas trzygodzinnego święta uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i pierwszych gimnazjum zostali wprowadzeni w zagadnienie poprzez doświadczenie pozwalające odkryć, czym jest liczba π. Następnie dowiedzieli się co nieco o historii liczby π, o jej symbolu, o sposobach na obliczanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia i o tym, że bywa często nazywana ludolfiną. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich była ilość ciekawostek dotyczących liczby π. Chociażby fakt, że można ją zagrać i zaśpiewać, jak również to, że wykorzystuje się ją (a dokładnie algorytm obliczania kolejnych cyfr jej rozwinięcia) do badania wydajności procesorów komputerowych.
W drugiej części spotkania rozstrzygnięte zostały dwa, ogłoszone na początku marca, konkursy: literacki i plastyczny. Do zdobycia były nagrody ufundowane przez szkołę (pamiątkowe koszulki, kubeczki i gry), dodatkowe oceny z matematyki, języka polskiego i plastyki oraz kartki „niepytki”.
Konkurs literacki polegał na napisaniu opowiadania lub wiersza stworzonego zgodnie z regułą: każdy kolejny wyraz musiał mieć tyle liter, ile wynosi kolejna cyfra rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Wpłynęło dziesięć prac konkursowych, spośród których komisja wskazała trzy najlepsze. Pierwsze miejsce zajął Aleksander Gronowski z klasy 6a ze swoim opowiadaniem o wilkołakach i wampirku, które miało 166 wyrazów. Drugie miejsce przypadło uczniowi klasy Ia – Michałowi Słomce i jego opowiadaniu o kotku syjamskim (82 wyrazy). Trzecie miejsce zajął Kuba Ciągło z klasy IIa z pracą o brudnym baranku (103 wyrazy). Komisja przyznała również nagrodę specjalną dla uczennicy klasy IIb – Michaliny Dworzaczek, która napisała opowiadanie składające się wyłącznie z wyrazów zawierających głoskę „pi” oraz spójników (67 wyrazów).
Konkurs plastyczny polegał na przygotowaniu pracy (plakat, rzeźba, itp.) wykonanej dowolną techniką , która miała promować liczbę π. Wpłynęło 17 prac, spośród których komisja wybrała najładniejsze i najoryginalniejsze. Pierwsze dwa miejsca przypadły w udziale uczennicom klasy IIa: Magdalenie Kosowskiej (I miejsce), Natalii Arczyńskiej i Michalinie Jaśkiewicz (II miejsce ex aequo). Trzecie miejsce zajęła Klara Arrowsmith z klasy IIb. Wyróżnienie zdobyły uczennice klasy Ib (Monika Kubicka i Natalia Pacholczyk) oraz Nikola Materny z klasy IIa.
Po wręczeniu przez dyrektora Ryszarda Nazimka nagród ogłoszony został dodatkowy konkurs „Mistrz Zapamiętywania”. Śmiałkowie mieli 20 minut na zapamiętanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia. Mistrzyni (Michalina Jaśkiewicz z klasy IIa) zapamiętała ich aż 100… i była troszkę zawiedziona, że tylko tyle wydrukowaliśmy na kartce do ćwiczenia. Drugie miejsce zajęli ex aequo Bartek Kojacz z klasy Ia i Kacper Kamiński z klasy IIb z imponującą liczbą 81 cyfr.
Jednym z końcowych punktów programu był klasowy pokaz mody π-fashion, czyli prezentacja wcześniej przygotowanych strojów promujących liczbę π. Uczniowie wszystkich klas bardzo się starali, aby to ich praca była najlepsza. Komisja konkursowa, na czele której stała pani dyrektor Iwona Świątkowska, zadecydowała, że wygrał strój klasy IIb. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę łamigłówki logiczne, cukierki i wycieczkę – piknik z pizzą – która zostanie zrealizowana w późniejszym terminie, przy bardziej sprzyjającej pogodzie.
Na zakończenie spotkania uczniowie klas drugich i trzeciej rozdali wszystkim uczestnikom pyszne π-ciasteczka, które przygotowali samodzielnie specjalnie na tę okazję. Każdy uczeń przy wyjściu z auli otrzymał karteczkę, na której wydrukowane były kolejne cyfry rozwinięcia liczby π, a następnie wspólnie stworzyliśmy żywy, 95-cyfrowy ciąg, co zostało udokumentowane w postaci pamiątkowych zdjęć i filmów.
Sądząc po uśmiechach wszystkich zebranych, to zapoczątkowane w tym roku święto na stałe wpisze się w kalendarz imprez w Społecznej. Do zobaczenia za rok!