W maju 2018r. (05.05-19.05) w ramach projektu CLIL-owy Nauczyciel XXI wieku na kurs doskonalący znajomość j. angielskiego - "Fluency and English Language Development for Educators wyjechała sześcio-osobwa grupa nauczycieli z Zespołu Szkól Społecznych im. Mikołaja Reja w Kielcach. Podczas dwutygodniowego pobytu na Malcie nauczyciele uczestniczyli w 42 godzinach intensywnej nauki języka angielskiego. Kurs spełnił potrzeby nauczycieli: podniesienia kompetencji językowych, przełamania bariery językowej i opanowania języka obcego na poziomie ułatwiającym porozumiewanie się zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Opanowanie języka pozwoliło na realizację dalszych planów rozwoju szkoły, czyli wykorzystanie metody CLIL do prowadzenia zajęć w klasach 1-6 szkoły podstawowej, podniesienie kompetencji językowych nauczycieli oraz wzrost jakości pracy szkoły i jej proeuropejskiego wymiaru.
W trakcie trwania kursu rozwijano kompetencje językowe w zakresie budowy zdania, słownictwa i wymowy, słuchania ze zrozumieniem, wymiany wiedzy w ujęciu multikulturowym. Zajęcia językowe odbywały się w małych grupach, a szkolenie polegało na indywidualnej pracy i dyskusjach z wykładowcami. Program szkolenia był intensywny, ale niezwykle interesujący. Mocną stroną kursu był sposób prowadzenia zajęć, różnorodność materiałów szkoleniowych, a także otwartość i życzliwość kadry w stosunku do uczestników kursu. Czynniki te zapewniły miłą, przyjazną atmosferę, sprzyjającą pracy zespołowej i integracji.
W ramach zaznajomienia uczestników z kulturą, historią oraz obyczajami mieszkańców Malty zorganizowano wycieczki z przewodnikiem do obecnej stolicy Valletty, jaki i pierwszej historycznej - Mdiny.
Wszechobecny język angielski, pozytywne nastawienie rdzennych mieszkańców pozwolił nauczycielom na otwarcie się na zmianę , rozwój osobowościowy, zwiększył ich motywację do nauki języków obcych. Wyjazd umożliwił nie tylko kontakt z językiem, ale przede wszystkim stanowił okazję do wymiany doświadczeń zawodowych, pozwolił nawiązać nowe znajomości i poznać kulturę Malty. Międzynarodowy skład grupy uczestników tego szkolenia umożliwił bliższe poznanie się i wymianę doświadczeń na poziomie międzynarodowym.